CHIP Tuning Nedir ?

 

flash eeprom

“Chip Tuning”  kelime anlamı elektronik kontrol ünitesi yönetim sisteminin içeriğinin daha verimli, standardın dışında bir şekilde yeniden ayarlanmasına denir. Genel olarak "remapping" ve "re-chipping" olarakta bilinir.


Ana amacı  bütün dizel, benzin ve diğer yakıt türlerinin

kontrolünü sağlayan eletronik motor yönetim sisteminin içeriğindeki veri depolama için kullanılan chip olarak adlandırılan elektronik malzemenin içerisinde kayıtlı bulunan, fabrikasyon programlanmış verilerinin

yeniden optimize edilerek motorların karakteristik çalışma özelliklerini değiştirmektir.


Günümüzde yeni üretilen bütün modern araçların motor çalışma yöntemlerinin, yakıt enjeksiyonu ve ateşleme sisteminin elektronik kontrol üniteli ve bilgisayar desteklidir. Bu sayede araçların ateşleme zamanlaması, yakıt enjeksiyon miktarı çeşitli parametrelere bağlı olarak hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, hava mikatarı gibi ana etkenlere göre kolaylıkla ve daha verimli bir şekilde yönetilmektedir.


Chip tuning işlemi, her tür içten yanmalı motorlara uygulanabilen, güç ve tork artışı,

yakıt ekonomisi, daha iyi gaz tepkisi, daha verimli güç aktarımı ve daha güvenli bir sürüş deneyimi sunmak için uygulanmaktadır.


Genel olarak aracın önceki gücü ölçülür ve sonrasında aracın orjinal yönetim sistemindeki parametreler değiştirilerek tekrar motor yönetim sistemine aktarılır. Son olarak elde edilen güç ve tork artışı,hızlanma performansı ve yakıt miktarı ölçülerek işlem tamamlanır.


"Chip Tuning" işlemi bütün araçlara farklı uygulanması gerektiğinden standart bir yazılım söz konusu olmamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Chip tuning işlemi neden fabrikada yapılarak kullanıcıya sunulmaz?

 

Ana sebebi dünya üzerinde her hava koşulu(yaz - kış, soğuk - sıcak), oksijen miktarı, hava kalitesi, yakıt kalitesine göre orta düzeyle, ve maksimum verimlilik ile aracın çalışmasını sağlayacak şekilde üretilmesidir. Bu sebepten hiç bir araç fabrikadan

maximum verimlilik ile çıkartılmaz ve piyasada gerektiği alanlarda kullanılmaz.

 

Chip tuning işlemi ve Tuning Box (performans modülü) arasındaki temel farklılıklar nelerdir?

 

İlk göze çarpan farklılık chip tuning işleminde araca her hangi bir donanım takılmaksızın yapılmasıdır.

Performans modüllerinden farklı olarak motorun işleyişindeki enjector zamanlaması, ateşleme zamanı, mazot pompası basınç miktarı, turbo basınç oranı controllü bir şekilde hava ve yakıt miktarı hesaplanarak yapılmaktadır. Diğer tarafta performans modüllerinin pek çoğu mazot basınç sensörünü kandırmaktan öteye geçmeyerek doğru oranda hava yakıt karışımı sağlatamamaktadır. Güç ve tork artışı chip tuning işleminden daha fazla ve verimli olmamakla beraber, aracın mazot pompasına beklenenin üzerinde yüklenerek fazla ray basıncı oluşmaktadır, bu da ilerde yüksek maliyetli pompa revizyon işlemle yapılmasına olanak sunmaktadır.

 

Hangi devir aralığında motor güç artışı kazanıcak?

devir bandı

Bütün devir aralığında güç ve tork artışı sağlanacaktır.


Yapılan işlem geri orjinal haline döndürülebilir mi?

 

Evet, Aynı şekilde tekrar orjinal haline cevirmek mümkündür.

 

Remapping işleminden sonra yakıt tüketimim artarmı?

 

Eğer sadece performans yazılımı yapılmış ise ekonomi yazılımı kadar azalma söz konusu olmaz. Fakat %7 - %12 lik bir tasarruf söz konusudur.

 

Motor ömrü kısalır mi?

 

Seviye 1 (stage 1) olarak adlandırılan güç artışlarında motor ve mekanik aksam ömrü hiç değişmez.

Seviye 2, 3 olarak normalden çok daha güç ve tork artışının söz konusu oldugu durumlarda belli bir miktar motor ömrü azalmaktadır.

 

Her hangi bir risk söz konusumudur?

 

Hayır, motorların ömürleri aynı kalarak, motorların dayanıklılık sınırlarının fabrikada yapıldığı gibi tekrar altında kalınacaktır.

 

Aracımın garantisi bozulur mu?

 

Aracınız halen garanti kapsamında ise, garantisinin bozulması olasıdır. Fakat bizim yaptığımız işlem aracınızda her hangi bir fiziksel değişiklik oluşmadan, sadece aracın beyin programını değiştirdiğimizden genel olarak gözle ve elektroniksel olarak fark edilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

 

Eksoz Emisyon testinden aracım geçermi?

 

Testlerden sorunsuzca geçer, fakat katalizör iptali söz konusu ise doğru ölçüm yapan bir test cihazının testinden geçemez. Günümüzde, Türkiye şartlarında doğru eksoz emisyon ölçümü halen yapılamamaktadır.

 

Modifiye işlemi ne kadar sürer?

 

Sadece Chip tuning işlemi ortalama 2 saat sürmektedir. Ek olarak istenilen başka modifikasyonlar gün arışı zaman alabilmektedir.

 

Tuning işlemi nasıl yapılır?

 

Arac bize ulaştıktan sonra çeşitli test ekipmanları ile (Dinamometre ve diğer) test edilir. Daha sonra aracın motor yönetim sistemine erişim sağlanarak araç güncellenir.

 

Tuning işleminden önce yapılması gerekenler?

 

Lütfen bizimle görüşürüz, her arac için değişmektedir!.

 

Araç siyah duman atarmı?

 

Genel olarak kullanıcılar arasında kulaktan kulağa dolaşan bir başka soru ise siyah duman üzerinedir. Kesinlikle hayır, usperformance bünyesinde geliştirilen yazılımlarımız aracınızın genel çalışma koşullarını görsel veya fiziksel olarak değiştirmeyecektir. Motorunuzun hava/yakıt karışımı optimum seviyede kalacaktır.

 

Tuning işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler?

-


 

©2017 us-performance, All Rights Reserved. <antionline>